Publiczna Szkoła Podstawowa im. A. G. Bema w Lipsku

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-05

Imieniny: Irydy, Tamary

RADY DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!


Z powodu zagrożenia epidemicznego, nauczanie zdalne pozostaje najbezpieczniejszą formą realizacji obowiązku szkolnego. Nie  wiadomo nadal, kiedy uczniowie wrócą do szkoły. Sytuacja ta jest trudna dla nas wszystkich, ale najtrudniejsza dla dzieci, które musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To Wy, jako rodzice musicie być dla nich największym wsparciem w tym trudnym okresie. W związku z tym  przygotowaliśmy dla Was kilka porad i wskazówek.

 

Jak zorganizować dzieciom optymalne warunki do nauki w domu?


Jednym z podstawowych elementów, zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa jest stały rytm funkcjonowania. W ostatnim czasie został on zaburzony. Dlatego tak ważne jest, by ustalić plan dnia, który w sposób jasny i czytelny dla dziecka będzie organizował jego prawidłowe funkcjonowanie. Powinien on uwzględniać stałe pory wstawania i chodzenia spać, posiłków, stały czas na naukę i odpoczynek. Pozwoli to na efektywne realizowanie procesu nauczania w domu.

 

Oto kilka praktycznych wskazówek:


1. Dopilnujcie, by dziecko wstawało w miarę o stałej porze, by punktualnie logowało się na zajęcia szkolne (on-line)
2. Planujcie z dziećmi ich dzień. Pamiętajcie o właściwych proporcjach czasu na naukę i odpoczynek.
3. Ustalcie z dzieckiem godziny, w których będzie uczyło się i odrabiało lekcje. Starajcie się trzymać określonych terminów.

4. Pamiętajcie o przerwach relaksacyjnych (ale nie dłuższych niż 15 minut, odprężają rękę, wzrok).
5. Podzielcie wspólnie materiał do nauki na partie: zróbcie grafik - zapisujcie bieżące zadania do wykonania, zlecane przez nauczycieli danych przedmiotów i terminy ich realizacji. Grafik umieśćcie w widocznym miejscu. Odznaczajcie zrealizowane zadania – to bardzo motywuje, bo jest wizualnym odzwierciedleniem wykonanej pracy!
6. Nie zapominajcie o aktywności ruchowej, najlepiej na świeżym powietrzu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

 

Komfort pracy:
1. Przygotujcie stałe miejsce do pracy z odpowiednim oświetleniem. Pokój powinien być wyposażony w biurko/stolik i krzesło przystosowane do wzrostu dzieci.
2. Dbajcie o to, by w miejscu nauki nie było zbyt wielu rzeczy, które mogą rozpraszać uwagę.
3. Przed rozpoczęciem zdalnej nauki wywietrzcie pokój.
4. Zadbajcie o miłą atmosferę, pozbawioną pośpiechu, nerwowości.

 

Motywowanie dziecka do nauki.


1. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie, które dzięki solidnej pracy, może być źródłem satysfakcji.

 2. Chwal dziecko i doceniaj jego prawdziwy wysiłek i trud oraz konsekwencję w dążeniu do celu.
3.  Nie wyręczaj dziecka w odrabianiu lekcji. Kiedy prosi o pomoc, nie podawaj mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadź, udziel wskazówek, wyjaśnij wątpliwości. Zachęć do samodzielności. Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami.
4. W sytuacji zniechęcenia wskazuj na postępy, jakie już poczyniło w wykonanych zadaniach
5. Podkreślaj sukcesy, zamiast wytykania braków. Jeśli dziecko ma problemy z konkretnym przedmiotem, zachęć je, by spisało na  kartce: „Co już umiem”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się nauczyło. Nawet, jeśli to będą tylko dwie daty lub cztery słówka. Zwróć uwagę dziecka, jak szybko kartka się zapełnia, o ile stało się mądrzejsze przez kilka dni.
6. Wspólnie ustalcie nagrody po wykonaniu całej pracy.

7. Bądź konsekwentny, ale wyrozumiały.

 

Wspierająca postawa rodzica, konsekwentne przestrzeganie stałych pór w planie dnia dziecka, jasno sprecyzowane oczekiwania wobec niego, sprzyjają osiąganiu sukcesów.

 

 

Pedagog szkolny-Małgorzata Łata